Zważ na to, co sobie zażyczysz. Kilka słów o pierwszym tomie „Książki pełnej Magii” Alicji Szulborskiej – „Tajemnica Zielonego Gaju”

Z podziękowaniami i życzeniami powodzenia w kreowaniu literackich światów dla Alicji

Chodź ze mną tam, gdzie róże skrywają wejście do sekretnego królestwa. Alicja Szulborska, Książka pełna Magii, tom 1: Tajemnica Zielonego GajuW tej pięknej, wielobarwnej i pełnej melodii przestrzeni nasze marzenia (od)zyskają blask. I chociaż przyjdzie nam wrócić do zmagań z codziennością, to nikt nie zabierze nam możliwości odnalezienia kolejnego przejścia do onirycznej krainy.

W Zielonym Gaju pełno jest tajemnic. Lipcowe dni uchylą wybrane sekrety. W zieloności przestrzeni prześwitywać będą odpryski magii. Czterech chłopców z rodziny Nowaków zapragnie zdobyć skarb ukryty przez legendarnego gnoma o imieniu Tuli. A ten tymczasem wyczuwając zbliżające się niebezpieczeństwo, decyduje się na rejteradę. Emilka zechce wyrwać się z rodzinnej wsi, gdzie czeka ją przewidywalna, przyziemna przyszłość na gospodarstwie rolnym. Swoim pragnieniem jednak uruchomi lawinę niezwykłych wydarzeń. Otóż pewnej nocy nad Zielonym Gajem pojawi się spadająca gwiazda Chichotka. Emilka ponaglana przez dziadków w myślach sformułuje życzenie. Ale nie będzie wiedziała, że rezolutna gwiazdka postanowi je spełnić. Niedługo po tym pozornie drobnym epizodzie dziewczynka zacznie nieświadomie wyzwalać magię poprzez pisanie swojej książki, w której odzwierciedli się, rozbłyśnie jeden z wymiarów rzeczywistości – Kraina Marzeń. W tym czarownym miejscu Chwila traci swoje drogocenne Marzenia, co doprowadzić może do jej anihilacji. Chyba że ktoś ją ocali…

Alicja Szulborska w powieści z 2021 roku „Tajemnica Zielonego Gaju”, inaugurującej cykl skierowany do dzieci i młodzieży „Książka pełna Magii”, zaprasza czytelnia do odkrywania i eksplorowania świata fantazji, wyobraźni, krainy magicznej, czarodziejskiej, pełnej niezwykłości, mnóstwa ekscytujących przygód i zadań. To przestrzeń dostępna jedynie dla tych, którzy otworzą swoje serce na niesamowitość i magię. Narrator familiarnie kieruje apostrofy do słuchaczy, wtajemniczając ich stopniowo zarówno w przestrzeń Zielonego Gaju – codzienność, zwykłe problemy, radości i smutki mieszkańców – jak i w baśniową krainę, królestwo marzeń, współistniejące z Zielonym Gajem, niejako go uzupełniające czy dopełniające.

Analogicznie jak w innych utworach Alicji Szulborskiej, na przykład w „Gdzieś przy Granicy” z 2020 roku, przyroda, zwierzęta (vide: nietoperz NigdyNigdy, kot Teofil) i rośliny (przykładowo Dzika Róża) są obok ludzi jednymi z równorzędnych „bohaterów”, którzy nie tylko aranżują przestrzeń, ale w dużej mierze wchodzą w interakcje z różnymi osobami, ułatwiają bądź utrudniają ich działania, cieszą się, żartują, obawiają, niepokoją, strzegą granicy między krainą marzeń, fantazji a zwykłością. Dopiero ludzie o wielkiej wrażliwości i ogromnej wyobraźni, marzyciele i marzycielki dostrzegą zamaskowane przejścia i bramki. Prowadzą one do królestwa magii, gdzie rozkwitają płoche sny i wizje.

Autorka sięga po środki stylistyczne w postaci licznych apostrof, metonimii, metafor, onomatopei, dygresji, animizacji czy symultaniczności. Wykorzystuje potencjał antropomorfizacji i personifikacji, wprowadza antycypacje i retrospekcje, suspensy, motyw opowieści w opowieści, uwagi metatekstowe. Wyróżnione kursywą komentarze przywodzą na myśl zaśpiew chóru czy swego rodzaju zaklęcia, rzucane czary czy słowa powtarzane podczas rytuałów, obrzędów. W jej utworze odżywa podlaska gwara. Alicja Szulborska dodaje w swoim literackim laboratorium do tych elementów sporo magii, fantazji i owoców wyobraźni, by wykreować i powołać do istnienia niesamowitą Krainę Marzeń i jej nadzwyczajnych mieszkańców. Zresztą kolejne rozdziały przywodzą na myśl etapy wtajemniczania, inicjacji w czarodziejską przestrzeń.

Baśniowa, oniryczna, pełna przygód i zwrotów akcji „Tajemnica Zielonego Gaju” z cyklu „Książka pełna Magii” Alicji Szulborskiej to przypomnienie o sile marzeń i ich istotnej roli w życiu każdego z nas. Jeśli zgubimy swoje sny i marzenia, porzucimy je, roztrwonimy, zrezygnujemy z nich, to stracimy coś cennego, jakaś część (w) nas zgaśnie.

——————

Alicja Szulborska, Książka pełna Magii, tom 1: Tajemnica Zielonego Gaju, [S.l.], 2021.

Autor: Luiza Stachura

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s