Fanowskie gadżety. Słowo o „BTS i ja. Nieoficjalny activity book dla fanów”

Nie aż tak dawno temu były wycinki z nielicznych gazet, magazynów poświęconych popkulturze. Niewiele kaset magnetofonowych, płyt CD i VHS. Nie mówiąc o jakichkolwiek gadżetach w postaci pocztówek czy naklejek. Wszystko na wagę fanowskiego złota. Dziś internetowe przestrzenie pozwalają nie tylko na zamawianie rzeczy z logiem czy zdjęciem ulubieńca, ale przede wszystkim na śledzenie tego, co na bieżąco dzieje się w artystycznym, a niekiedy też prywatnym życiu wykonawców, twórców i przetwórców popkultury. I fajnie.

BTS osiągnął na świecie oszałamiający sukces, stworzył silny fanklub ARMY, bardzo mocno wspierający wykonawców. Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się nieoficjalna biografia zespołu „BTS. Koreańska fala” Adriana Besleya, a w 2019 roku opublikowano także activity book dla fanów zespołu. Activity book zwykle przeznaczone jest dla dziecięcego lub nastoletniego odbiorcy. Zawiera różne aktywizujące zadania, między innymi gry, puzzle, quizy, a także motywuje do wymyślania historyjek, rysowania, pisania, a zatem do poszerzania wyobraźni i rozwijania własnej twórczości. Tak samo jest w przypadku „BTS i ja. Nieoficjalny activity book dla fanów” – publikacji przeznaczonej dla (naj)młodszych fanów południowokoreańskiej grupy muzycznej.

W aktywizującej książce poświęconej BTS młody fan może pisać listy do poszczególnych członków zespołu i ARMY, dorysowywać swój portret do rysunku przedstawiającego muzyków, kolorować, rozwiązywać psychotesty, tworzyć top listy piosenek, pisać i uzupełniać przygotowane szablony pod fanfiki. Co ciekawe, „BTS i ja. Nieoficjalny activity book dla fanów” pozwala też poćwiczyć… pismo koreańskie, a konkretnie imiona i nazwiska członków zespołu oraz oryginalne rozwinięcie skrótu BTS – Bangtan Sonyeondan (방탄소년단). W publikacji znalazły się elementy pomagające w ćwiczeniu planowania, realizowaniu pomysłów – fan projektuje własny strój na imprezę z udziałem BTS czy układa plan koncertu. A to nie wszystkie zadania, które na niego czekają.

„BTS i ja. Nieoficjalny activity book dla fanów” to całkiem sympatyczny prezent dla nastoletnich fanów zespołu, pozwalający na rozwijanie umiejętności rysowania, szkicowania, pisania, projektowania czy planowania poprzez zabawę. Nie do końca odpowiadają mi rysunki stworzone przez fanów BTS, bo wolałabym zdjęcia. Niemniej jednak publikacja została przygotowana całkiem starannie, z dbałością o różnorodne zadania poszerzające wyobraźnię i kreatywność nastolatka.

——————

BTS i ja. Nieoficjalny activity book dla fanów, napisała Becca Wright, ilustracje Salomé Robert, Ani Iashvili, James Newman Gray, tłum. Agnieszka Myśliwy, Burda Media Polska, Warszawa cop. 2019.

Publikacja od Burda Media Polska

Autor: Luiza Stachura

4 uwagi do wpisu “Fanowskie gadżety. Słowo o „BTS i ja. Nieoficjalny activity book dla fanów”

      1. Oj, to prawda! Za naszego dzieciństwa nie było dostępu do takiej ilości publikacji, gadżetów i innych bajerów. Choć ja z sentymentem wspominam „tamte” czasy;)))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s