Samotna walka. O publikacji Joanny Wolskiej-Lenarczyk „Epifania pustki. Wizja pięknej śmierci w »Hōjō no umi« Yukio Mishimy (1925-1970)”

Joanna Wolska-Lenarczyk, Epifania pustki. Wizja pięknej śmierci w »Hōjō no umi« Yukio Mishimy (1925-1970)Epifania pustki. Wizja pięknej śmierci w Hōjō no umi Yukio Mishimy (1925-1970)Tekst można przeczytać na stronie dziennikaJaponia-Online

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Samotna walka. O publikacji Joanny Wolskiej-Lenarczyk „Epifania pustki. Wizja pięknej śmierci w »Hōjō no umi« Yukio Mishimy (1925-1970)”

  1. niezwykła, ale jakże japońska metoda popełnienia samobójstwa! Notabene, dzięki takim informacjom Europejczyk ma szansę zrozumieć, że na pełne zrozumienie japońskich twórców liczyć nie może. A przynajmniej nie wyłącznie dzięki lekturze. Kontekst czyni w tym przypadku ogromną różnicę. Tym lepiej, że książka ma także jakieś odwołanie do kultury europejskiej, zawsze to szukanie jakiegoś kamienia z Rosetty ;-)

    1. Bo pełne zrozumienie nie jest możliwe. Nawet w obrębie naszej kultury. Tak mi się wydaje. Przy czym możemy rozróżnić zrozumienie pewnej wspólnoty (czymkolwiek/kimkolwiek złączonej) od zrozumienia drugiego człowieka. Zastanawiające, że tak naprawdę nie znamy dobrze samych siebie, mniej bądź bardziej powierzchownie wyczuwamy osoby z naszego kręgu (kulturowego) i próbujemy w poznanie schematy wpisać osoby spoza naszego kręgu. Tymczasem nie zdajemy sobie sprawy chyba do końca, jak mało wiemy o samych sobie, jak się zachowujemy w sytuacjach „podbramkowych”, trudnych, w momentach walki o własne ideały, wartości (pod warunkiem, że takie mamy ; )).
      Ciekawe porównanie z kamieniem z Rosetty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s