4 uwagi do wpisu “Ewangelia pustki. „Zbudź się. Żywot Buddy” Jacka Kerouaca

 1. Gdyby autorem był Gary Snyder zapewne sięgnąłbym po nią z ciekawości, zwłaszcza w czasie, gdy interesowała mnie Beat Generation. Kerouac niestety jakoś nigdy na mnie nie działał.

 2. Na tę pozycję może nie warto tracić czasu, ale twój tekst przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem (bo i potrafisz zainteresować czytelnika), zwłaszcza pierwszy akapit i wzmiankę o nieudanych zamachach na własną opresyjną kulturę. Z deszczu pod rynnę, jak mówią. ;) Przypomina mi się decyzja (a właściwie decyzje) mojej przyjaciółki, która nie mogła się odnaleźć w chrześcijaństwie, mówiła, że ją uwierało w każdej chwili. Wybrała islam, ale prawdziwe wyzwolenie, jak to ujęłaś, (jeszcze?) nie nastąpiło.

  Uściski,
  Kaś :)

  1. Dziękuję Ci pięknie!
   A to ciekawe – chrześcijaństwo ją uwierało, a islam? Zwłaszcza kobietę? Chyba mało świadomy wybór. To znaczy… szukanie swojego wyznania, religii, w której odnajduje się wyzwolenie (w ten czy inny sposób rozumiane), jest jak najbardziej potrzebne do budowy własnej tożsamości. Ale to trudne, niektórzy szukają całe życie, inni krócej. Nie zawsze znajdują albo nie chcą znaleźć. Niemniej jednak trzeba się zagłębić, powierzchowne zetknięcie z tą czy inną religią, takie „zwiedzanie” nie duchowe, ale intelektualne, nie doprowadzi do oczekiwanego wyzwolenia (jakkolwiek je będziemy rozumieć).

   Dziękuję. Słoneczności na kolejne dni!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s