(Poza)Literackie słowoświaty. O książce „Słowa i światy. Rozmowy Janiny Koźbiel”

"Słowa i światy. Rozmowy Janiny Koźbiel"Tekst można przeczytać na stronie artPapier

Reklamy

6 uwag do wpisu “(Poza)Literackie słowoświaty. O książce „Słowa i światy. Rozmowy Janiny Koźbiel”

 1. lubię dobrze przeprowadzone wywiady – rzadko kiedy (nigdy) chcę poznać jakieś prywatne szczegóły z życia twórcy (z kim sypia a z kim nie, dla przykładu), ale bywa, że w trakcie takiej dyskusji następuje rozbudowa oryginalnych dzieł. Dotyczy to zwłaszcza pozycji problematycznych (w sensie: nakierowanych na analizowanie problemów), w których mechanizm fabularny i narracyjny nie zawsze pozwala powiedzieć wszystko i zawrzeć wszystkie przemyślenia.

  1. A to chyba większość (mniejszość?) czytelników lubi inteligentne wywiady czy właśnie rozmowy. Nie odpytywanie i przepytywanie, nie zagłębianie się w sprawy osobiste, ale intelektualne podróże z myślicielami, pisarzami, poetami, artystami. Chociaż, co jasne, to plotki, intymne szczegóły z życia itp. sprzedają się najlepiej. Tylko… na ile są one autentycznie ciekawe ; )
   Rozmowy Janiny Koźbiel są dobre. Może niekoniecznie mnie osobiście pasjonuje zestaw jej rozmówców (nie mam na myśli – co jasne – wszystkich), ale zbiór całkiem udany. I chyba pod względem tego, co napisałeś, nie rozczarowałby Cię. Nie ma eksploracji sfery obecnie modnej w mediach, ale jest podróż w głąb (nie tylko) artystycznych słów i światów.

   1. tak, masz rację: to by mnie zainteresowało. Czasami takie teksty są wartościowe nawet jak się nie zna twórców i ich dzieł, bowiem przy okazji pojawiają się ciekawe wnioski i analizy.

    1. Jasne, ale ciekawe analizy i/lub wnioski są jedynie wtedy możliwe, gdy rozmówcy prezentują wysoki poziom intelektualny. Innymi słowy, gdy mają o czym powiedzieć, a nie tylko mówić dla samego mówienia ; )

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s