Chińska „Kamasutra”? Recenzja „Kwiatów śliwy w złotym wazonie”

Recenzję można przeczytać na stronie PapieroweMyśli

Reklamy

10 uwag do wpisu “Chińska „Kamasutra”? Recenzja „Kwiatów śliwy w złotym wazonie”

 1. Może to czyste lenistwo, ale to smutne, gdy muszę wchodzić na inną stronę, by przeczytać Twoją recenzję. Odechciewa mi się wtedy xD. Ale okay, pójdę tam.

  Miłego weekendu :D.

 2. Miło znaleść recenzję tego dzieła, choć trochę mi brakuje rozleglejszego i głębszego wejścia w utwór.
  Zgadzam się całkowicie, że współczesna lit. chińska oscyluje wokół zagadnień zw. z seksem, jest roznegliżowana i lubieżna – ale to chyba wynik ustroju jaki panuje w ChRL i tego, że współcześni autorzy chińscy są zamknięci na świat i obracają się wokół własnego ogródka (oczywiście znajdą się wyjątki od normy).
  Prywatnie tekst odebrałam jako sprośny, ale z niezywkle interesującymi opisami „pociągów” ludzkich, opisów postaci, wtrąconymi przysłowiami chińskimi i mądrościami oraz zabawnymi partiami dialogów.
  Czy „kamasutra”? I tak i nie. Tak, bo w wartstwie dosłownej to opisy zdobywania i podbojów łóżkowych, ale w warstwie przenośnej – to ostra krytyka warstwy rzadzącej.

  1. Dziękuję za cenny komentarz!
   Głębsze wejście w utwór na tym etapie nie jest dla mnie tak możliwe, jak bym chciała. Wynika to, oczywiście, z mojej małej wiedzy. Z drugiej jednak strony nie chciałam i nie chcę przepisywać posłowia do książki.
   Pozdrawiam serdecznie!^^

 3. Witaj Luizo!
  Rozumiem i jak najbardziej nie jestem za przepisywaniem posłowia, ale czytajac wiele recenzji zw. z literaturą szeroko pojętej Azji, brakuje mi w wielu przypadkach nawet kilku zdań spojrzenia na tekst przez pryzmat tej kultury, doświadczeń i odniesień do historii, jak jest to zawarte to czuję się „dopieszczona” przez recenzenta a także widzę że nie patrzy na tekst jedynie przez pryzmat własnej kultury etc.. Wszak ten tytuł nie jest w ChRL kontrowersyjny TYLKO dlatego, że to taka kamasutra, ale że wzburzył władze – bo tak naprawdę pokazuje „rozochocone” oblicze elit (w większości mężczyzn wpadajacych w wir alkowy), które łóżko przekładają nad pracę.
  Niemniej recenzję przeczytałam z zainteresowaniem, będę od czasu do czasu tutaj zaglądała i podglądała co i jak oceniasz!:) Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s